Kaip sutaupyti elektros energijos bute?

Taupymo ir nereikalingų išlaidų mažinimo klausimas – karšta tema bet kuriai šeimai. Tai ypač aktualu tampa krizės ir įvairių ekonominių blokadų metu. Nors pastaruoju metu, ypač Vakarų šalyse, pagrindinė elektros taupymo motyvacija yra ne šeimos biudžeto taupymo problema, o rūpinimasis aplinka ar pažangių technologijų demonstravimas.

paveikslėlis, simbolizuojantis energijos taupymą

Mūsų realybėje viskas be galo paprasta ir proziška – stenkitės optimizuoti elektros suvartojimą, o taip sutaupytas lėšas naudokite kitiems neatidėliotiniems poreikiams. Pradėti taupyti nėra sunku, tereikia kartą ir visiems laikams išsiaiškinti, kur ir kaip išleidžiami brangūs kilovatai.

Suprasdami šią problemą galiausiai pasieksite tuos logiškus žingsnius, kurie pašalins nereikalingas išlaidas.

Kodėl elektra brangsta?

Dėl visko kalta rinkos ekonomika. Didžiosios elektros energijos gamybos įmonės, dažniausiai valstybinės, yra orientuotos į perteklinio pelno išgavimą, kuriam pasiekti negaili įvairių gudrybių ir gudrybių.

Anksčiau niekas net negalvodavo apie būtinybę taupyti išteklius.

Dabar, šaliai perėjus prie rinkos bėgių, situacija kardinaliai pasikeitė. Valstybės politika dažnai remia oligarchines struktūras, kurios yra dideli mokesčių mokėtojai, pamirštant paprastus žmones.

Objektyvios tarifų padidinimo priežastys:

 • Planetos atsargos nėra begalinės. Kiekvienais metais energijos išteklių kiekis mažėja, o jų gamybos savikaina didėja. Ekonomikoje viskas yra tarpusavyje susiję – pavyzdžiui, pabrangus benzinui automatiškai kyla ir kiti tarifai, didėja infliacija. Dėl to energijos išteklius gaminančios įmonės, siekdamos padengti išlaidas ir nepalikti nuostolingos, turi didinti savo paslaugų tarifus.
 • Kita svarbi išlaidų padidėjimo priežastis yra tai, kad yra daugybė elektros prietaisų, kuriais žmonės naudojasi kasdien. Dėl šios priežasties transformatorių pastotės veikia maksimalia galia. Dauguma jų buvo pradėti eksploatuoti daugiau nei prieš pusę amžiaus ir nėra pritaikyti tokiam krovinių kiekiui. Todėl nelaimingi atsitikimai įvyksta vis dažniau, o šių pastočių ir elektros linijų remontas ir atnaujinimas kainuoja nemažus pinigus. Siekdamos surinkti lėšų šiems tikslams, įmonės priverstos priimti tokį nepopuliarų sprendimą kaip tarifų didinimas.

Kodėl taip svarbu taupyti energiją?

Kad ir kaip banaliai tai skambėtų, bet Žemė yra mūsų bendri namai, o gamtos ištekliai joje nėra neriboti, kasdien jų vis mažiau.

Štai keletas priežasčių, kodėl svarbu taupyti energijos išteklius:

 • kadangi niekas neatšaukė medžiagų apykaitos gamtoje, tai kuo mažiau naudosime gamtos išteklius, įskaitant elektrą, tuo bus saugesni miškai ir vandens šaltiniai – jei oro tarša nesustos, tai bent mažės;
 • kiekvienas žmogus gali prisidėti prie gamtos išteklių – upių, ežerų, naudingųjų iškasenų, klimato išsaugojimo;
 • kenksmingų medžiagų išmetimo į aplinką mažinimas tiesiogiai veikia tautos sveikatą;
 • sutaupytos elektros energijos naudą pajus ne tik konkreti šeima, bet ir visa žmonija.

Įdomus faktas: sutaupę vos 100 W, galite sutaupyti apie 50 kg anglies, apie 40 litrų naftos arba daugiau nei 30 kubinių metrų gamtinių dujų.

Teisiniai būdai taupyti elektros energiją

Kadangi žmonės visada garsėjo savo išradingumu ir išradimais, yra daug būdų taupyti energiją.

paimti skaitiklių rodmenis ir taupyti energiją

Apsvarstykite tik teisines priemones:

 • Paprasčiausias ir efektyviausias būdas – išjungti šviesą tose patalpose, kuriose tai nėra būtina. Be to, turėtų išsivystyti savotiškas sąlyginis refleksas: jei išeisite iš kambario ilgiau nei 5 minutėms, išjunkite šviesą. Skirtumą tiesiogine to žodžio prasme pajusite kitą mėnesį, kai kvite bus nurodyta daug mažesnė suma.
 • Pakeiskite lemputę. Vietoj įprastų kaitrinių lempučių pirkite energiją taupančias lemputes. Nors jie ir brangesni, galų gale, taip sakant, sutaupysite nemažą sumą dideliu atstumu. Kadangi tokios lemputės praktiškai neįkaista, sunaudojama energija nukreipiama tik į apšvietimą. Paprastai jie gerai tarnauja 3-4 metus.
 • Dažniausiai žmonės nėra linkę iš karto keisti visų lempučių į taupiąsias, o nori atlikti laipsnišką keitimą, kai senosios sugenda. Tokiu atveju turėtumėte pradėti nuo kambario, kuriame lemputės veikia ilgą laiką.
 • Tinkamas apšvietimas. Jei šviestuvai yra švarūs, atitinkamai jie geriau apšviečia kambarį. O tai savo ruožtu reiškia, kad galima naudoti ir mažiau galingas lempas. Taip pat įsitikinkite, kad visi langai yra švarūs. Tai ne tik naudinga feng shui tikslais (manoma, kad į jūsų namus atneša teigiamos energijos), bet ir leidžia šiek tiek vėliau įjungti šviesą.
 • Naudokite kombinuotą apšvietimą, tai yra, kai prie bendrojo apšvietimo pridedamas vietinis apšvietimas (šviesos, esančios tiesiai darbo vietoje). Kitaip tariant, sietynoje vienu metu įjunkite ne visas lemputes, o tik pusę. Tokiu atveju trūkstamą šviesą kompensuos stalinė lempa, lempa ar toršeras.
 • Patikima šilumos izoliacija. Priemonės, kurių imamasi butui apšiltinti, suteiks galimybę gerokai sumažinti energijos sąnaudas. Kaip? Tai labai paprasta – vasarą nereikia eikvoti resursų oro kondicionavimui, o žiemą – šildymui. Apšiltinkite visus langus, užsandarinkite visus plyšius ir tuštumas, o dar geriau (jei įmanoma) sumontuokite stiklo paketus. Taip pat imkitės visų priemonių lauko durims ir ypač grindims izoliuoti.
 • Ištraukite iš elektros lizdo visus nenaudojamus prietaisus. Netikėtai, bet tiesa – įkrauti ir pamiršti televizoriai, kompiuteriai ir net mobilieji telefonai toliau vartoja elektrą „budėjimo" režimu. Įrenginio išjungimas pagrindiniu mygtuku nereiškia, kad energijos suvartojimas buvo sustabdytas. Stebėdami šias fonines išlaidas galite sutaupyti iki 10 % mėnesinės sąskaitos.
 • Nestatykite šaldytuvo šalia viryklės. Tokiu atveju šaldiklis turės dirbti intensyviau ir atitinkamai sunaudoti daugiau energijos.
 • Pakeiskite senus laidus, kurie gali būti švaistomos srovės šaltinis.
 • Naudokite šilumą atspindinčius ekranus. Už akumuliatoriaus uždėtas paprastas folijos gabalas sutaupys daug pinigų.

Sutaupykite pinigų naudodami stebuklingus prietaisus

Stebuklingas prietaisas yra ne kas kita, kaip keitiklis. Kaip veikia tokia technika? Prietaisas užsiima tuo, kad reaktyviąją energiją paverčia aktyvia.

Šios protingos išraiškos dekodavimas gali būti toks: visose elektros grandinėse yra aktyvioji energija, tačiau kartu yra ir reaktyviosios energijos, kuri iššvaistoma. Visi elektros prietaisai (šaldytuvai, televizoriai, lempos) sunaudoja tik aktyviąją energiją, o įvyniojant į šiame procese nedalyvaujančią reaktyviąją energiją vis dėlto atsižvelgiama.

Tai yra, mokame už tai, ko negavome. O keitiklis skirtas šiems nuostoliams kompensuoti. Kitaip tariant, šis stebuklingas prietaisas gesina nenaudingą reaktyviąją energiją, kurios nenaudoja buitinė technika.

Buitinė technika ir energijos taupymas

Kiekvienas mūsų namuose naudojamas įrenginys reikalauja individualaus požiūrio.

Šaldytuvas

Paprastai mūsų butuose dizaineriai neskiria daug vietos virtuvei, todėl dažnai vienintelė galima vieta šaldytuvui yra prie pat akumuliatoriaus. Tačiau esant galimybei, reikėtų vadovautis taisykle – nestatyti prie krosnelės ir šildymo sistemos, nes dėl „karšto" kaimyno jis turi sunkiai dirbti, taip sunaudodamas daugiau energijos.

dulkių siurblys

Dulkių rinktuvas turi būti reguliariai valomas, kitaip energijos sąnaudos padidėja 10-15%. Eksploatacijos metu rekomenduojama jo neišjungti per dažnai, nes būtent įjungiant / išjungiant jis „suvalgo" daugiausia energijos.

Elektrinė viryklė

Šis prietaisas, be kurio neapsieina jokia šeima, yra ypač glotnus. Optimizavimo patarimai:

 • nekaitinkite orkaitės;
 • išjunkite likus kelioms minutėms iki gaminimo, tokiu atveju jis pasieks ant likutinės degiklių šilumos;
 • uždarykite indus dangčiu;
 • užpilkite vandens tiksliai tiek, kiek reikia kiaušiniams ir daržovėms virti;
 • naudojamų indų dugnas turi būti lygus, kad kontaktas su degikliu būtų visiškas;

Skalbimo mašina

Vykdykite instrukcijas, pateiktas kartu su skalbimo mašina:

 • dažniau naudokite ekonomiškus arba greito plovimo režimus;
 • naudoti visą apkrovą, bet be perkrovos;

Oro kondicionieriai

 • Labai svarbu nustatyti tokią temperatūrą, kuri bus optimaliausia patalpai vėsinti. Nepamirškite uždaryti visų langų ir durų.
 • Oro kondicionierius turėtų būti perkamas atsižvelgiant į kambario dydį. Mažame kambaryje galingas oro kondicionierius yra visiškai neprivalomas.

Kompiuteriai

 • Stenkitės dažniau naudoti nešiojamąjį kompiuterį, nes jis yra ekonomiškesnis nei namų kompiuteris su procesoriumi.
 • Sumažinkite ekrano ryškumą (bet tik jei tai jūsų netrukdo).
 • Nedėkite „miego", o tiesiog išjunkite, jei nenaudosite ilgą laiką.

Šildytuvai

 • Dar vienas buitinis prietaisas, pasižymintis nenumaldomu „apetitu". Čia gali būti tik vienas patarimas – norėdami kuo mažiau naudoti šį įrenginį, apšiltinkite butą.

Energijos taupymas: dienos ir nakties tarifai

išjungti šviesą taupyti energiją

Yra dar viena įdomi galimybė sutaupyti. Mažai žmonių apie tai galvoja (arba tiesiog daugelis nežino), tačiau yra toks dalykas kaip dienos ir nakties tarifas.

Taip yra visų pirma dėl to, kad pagrindinė jėgainei tenkanti apkrova tenka būtent dieną, o naktį jos veikia beveik tuščiai. Todėl naktį elektra pigesnė.

Jei norite tai išbandyti praktiškai, turėsite įsigyti ir užregistruoti dviejų tarifų skaitiklį. Juos galima laisvai įsigyti visose parduotuvėse.

Tokio skaitiklio pagalba lengvai užprogramuosite bet kurį buitinį prietaisą naktiniam perjungimui – skalbimo mašiną, greitpuodį, indaplovę ir kt.

Žinoma, naktinis blokų eksploatavimas gali sukelti tam tikrų nepatogumų tiek savininkams, tiek kaimynams, todėl šį daiktą paliksime kiekvieno asmeninei nuožiūrai.

Išmaniojo namo sistema: automatinė sunaudotų išteklių apskaita ir kontrolė

Pažanga aukštųjų technologijų srityje jaučiasi: ėmė gausiai atsirasti įvairių transformatorių, relių, nuotolinių ir automatinių jungiklių, kurių vienintelis tikslas – taupyti elektros energiją. Specialistai teigia, kad šių stebuklingų technikų dėka energijos sąnaudas galima sumažinti 8-10 kartų.

Su jų pagalba galite užprogramuoti, pavyzdžiui, išjungti šviesą tam tikram laikui. Dažnai tokie įrenginiai yra su mikrofonais ir veikia, jei „girdi" bet kokį triukšmą. Panaši naujovė jau įdiegta daugumoje mūsų įėjimų.

Be to, yra ir vadinamieji prieblandos jungikliai, kurie automatiškai įsijungia sutemus.

Specialios įrangos ir kompiuterio pagalba galite nustatyti automatinį energijos valdymą.

Ši išmani sistema, naudodama specialius daviklius, geba nustatyti, kurioje patalpoje kiek suvartota elektros energijos ir išanalizavusi duomenis daugiau patarti, ką reikėtų daryti norint sutaupyti.

Taip pat naudojant įvairius jutiklius galima užprogramuoti bet kurį buitinį prietaisą, kad jis įsijungtų arba išsijungtų tam tikru laiku, sureguliuoti, pavyzdžiui, lempos ryškumą arba taip, kad jis veiktų, kai nėra jokio judėjimo ir atvirkščiai.

Kaip sutaupyti elektros energiją bute su skaitikliu?

Skaitiklio veikime svarbiausia, kad jis nepervertintų rodmenų. Lengviausias būdas patikrinti, ar skaitiklis yra lojalus, yra tam tikram laikui įjungti etaloninę apkrovą ir paimti rodmenis. Jei kyla abejonių dėl tinkamo veikimo, geriau įrenginį pakeisti.

Svarbu žinoti: visiškai nesant apkrovos, nedidelis ir nepilnas disko pasukimas yra priimtinas tik vieną kartą per 15 minučių. Elektroninis skaitiklis tą patį laikotarpį mirksės vieną kartą. Jei diskas mirksi arba sukasi dažniau, reikia tinkamai prijungti arba pakeisti.