Kaip taupyti elektros energiją

energiją taupančios lempos

Deja, niekas negali sutaupyti energijos vien paspaudęs mygtuką ar jungiklį. Žinoma, galima visiškai išjungti elektros tiekimą, bet kiek laiko žmogus gyvens išjungtame bute? Tai vargu ar kam tiks, todėl klausimas, kaip sutaupyti elektros energijos namuose, kelia didelį nerimą daugeliui.

Sąskaitų už elektrą apmokėjimas yra vienas brangiausių straipsnių šeimos biudžete. Tačiau šios problemos šaknys glūdi ne tiek vis didėjančiuose tarifuose, kiek mumyse.

Dar kažkas gyvena senamadiškai, tikrai negalvodamas apie taupymą, bet nepamiršta, kartais kaip pavyzdį pateikti beveik išsivysčiusio socializmo laikus, kai viena kWh mūsų šalyje kainavo keturias kapeikas. Ir kažkas tiesiog neapkrauna savo smegenų šia problema, bet reguliariai kartą per mėnesį jį apima laukinis siaubas, kai pamato mokėjime užrašytą „nuosprendį".

Kaip sumažinti elektros sąnaudas? Apsvarstykite patikrintus ir efektyviausius metodus.

Įprotis taupyti

Tai bene efektyviausias būdas išvengti nedovanotinų energijos sąnaudų ir žymiai sumažinti sąskaitų apmokėjimo išlaidas.

Paliekate įkroviklį lizde kelioms dienoms iki tos akimirkos, kai išeikvojusi mobiliojo telefono baterija primena apie savo egzistavimą? Kaip dažnai pamirštate apie tai, kad yra televizorius, kuris lieka įjungtas, kai dirbate virtuvėje ar maudote vonią? Ar visada už savęs išjungiate šviesą, ar staiga ryte sužinote, kad tualeto šviesa dega visą naktį?

Tačiau nėra taip sunku ne tik nutildyti televizorių, bet ir visiškai jį išjungti, kai kalbate telefonu, o kartais ir pasimėgauti tyla tvarkant butą nešokant pagal sprogstantį muzikos centrą!

Tai tik keli pavyzdžiai. Bet jei tokios situacijos kartosis sistemingai, tuomet net ir jų pakaks, kad būtų gautas išsamus atsakymas į klausimą, kodėl už elektrą reikia mokėti tiek daug.

Energiją taupančios LED ir fluorescencinės lempos

LED lempos, jos taip pat yra LED šviesos šaltiniai. Susidaro jausmas, kad šios klasės įrenginiai pasirodė rimtai ir ilgai. Pagrindinis jų pranašumas yra tas, kad šie įrenginiai demonstruoja precedento neturintį ekonominį efektą. Bet pirmiausia pirmiausia.

Jie nėra pigūs. Vienos tokios lemputės atsipirkimo laikotarpis yra vidutiniškai pusantrų metų. Įspūdį daro jo tarnavimo laikas, kuris yra 12 metų, ir labai mažos energijos sąnaudos, palyginti su kaitrinėmis lempomis. Taigi pirmus pusantrų metų tokia lemputė bute suveiks pati. Tačiau artimiausius dešimt metų teks mokėti tik už LED lempos sunaudotą elektros energiją. Ir tai yra kelis kartus mažiau, nei „valgo" bet kuri iš kaitrinių lempučių. Čia yra apie ką galvoti!

LED lempos puikiai taupo energiją, tačiau ateityje. Jei nuspręsite pradėti taupyti jau dabar, eikite į bet kurią elektros prekių parduotuvę. Ten jums bus pasiūlyta daug energijos taupančių lempučių pasirinkimų. Atkreipkite dėmesį į fluorescencines lempas. Jie būna įvairių formų ir dydžių. Pasirinkite įrenginius, atitinkančius jūsų energijos suvartojimą. Palyginti su LED lempomis, jos yra daug pigesnės, tačiau taip pat gali žymiai sumažinti energijos sąnaudas.

švarios lemputės

Ant lempučių nusėdusios dulkės gali „suvalgyti" iki 20% šviesos srauto. Dažniausiai pirma mintis, kuri ateina į galvą pamačius pritemdytas lemputes – jas pakeisti naujais, galingesniais šviesos šaltiniais.

Toks sprendimas racionalumu neblizga. Už papildomus „vatus" reikia mokėti. Tačiau už tai, kad savo rankomis nuvalėte lemputes nuo dulkių, niekas iš jūsų neatims pinigų. Nors kai kurių lempučių atsikratyti nepavyks. Tuo pačiu metu turėsite kruopščiai nuvalyti lubų lempas. Bet koks sutaupymas! Dabar už namų apšvietimą mokėsite bent 20% pigiau!

Tinkamas buitinės technikos veikimas

Gera pagalba taupant elektrą bus gamintojo pateikta buitinės technikos naudojimo instrukcija. Visada nurodomi optimalūs įrangos veikimo režimai, išsamiai išnagrinėjus elektros taupymo klausimą.

Taigi, pavyzdžiui, labai svarbus skalbimo mašinos veikimo momentas yra teisingas skalbimo programos pasirinkimas. Priešingu atveju be reikalo bus prarasta iki 30 % elektros energijos. Taip pat neefektyvaus, energijos taupymo požiūriu skalbimo mašinos veikimo priežastys yra per didelė arba, atvirkščiai, nepakankama įkrova. Tokiu atveju nuostoliai gali siekti 15% ir daugiau.

Naudojant indus, kurie neatitinka elektrinės viryklės degiklio dydžio, prarandama iki 10% elektros energijos. Todėl norėdami išvengti nereikalingų elektros sąnaudų, rinkitės keptuves ir puodus, kurių dugno skersmuo būtų lygus arba šiek tiek didesnis nei degiklio matmenys.

Kai kurias smulkias problemas, susijusias su jūsų buitinės technikos veikimu, galite išspręsti patys. Jei pastebėjote kokių nors nukrypimų šaldytuvo darbe, patikrinkite, ar tarpo tarp galinės sienelės ir virtuvės sienelės plotis atitinka instrukcijoje nurodytą reikšmę. Jei ne, pakoreguokite atstumą. Be to, nepamirškite pašalinti šaldytuvo šilumokaičio dulkių ir sistemingai jas atitirpinti.

Stenkitės iš pradžių pastatyti šaldytuvą taip, kad jis nebūtų greta radiatorių, šildytuvų ir nebūtų veikiamas tiesioginių saulės spindulių. Taip pat šaldytuvas labai „nemėgsta", kai į jį dedami puodai ir kiti maisto indai, kurie nespėjo atvėsti iki kambario temperatūros. Toks „smurtas" priverčia šaldytuvą dirbti intensyviau ir atitinkamai sunaudoti daugiau elektros energijos. Be to, gausus šilto maisto garavimas prisideda prie intensyvaus ledo susidarymo.

Galbūt jums nebepatinka, kaip veikia jūsų elektrinis virdulys. Patikrinkite, ar nėra kalkių nuosėdų. Jei jis yra, pašalinkite jį. Mineralinės nuosėdos ant vidinių prietaiso sienelių ne tik sulėtina vandens šildymo procesą, bet ir padidina energijos sąnaudas.

Nepamirškite ir naujovių buitinės technikos srityje. Neneigkite įsigyti terminio puodo. Šis nuostabus elektrinio virdulio ir termoso hibridas yra neįtikėtinai ekonomiškas, nes leidžia ilgą laiką palaikyti 60-95 °C vandens temperatūrą nenaudojant elektros energijos.

Bet kuriuo atveju, pirkdami elektros prietaisą, pirmiausia apsispręskite, kuriai energinio naudingumo klasei jis priklauso. Prie ekonomiškiausių prietaisų pridedama etiketė su raidžių žymėjimu A, A +, A ++, A +++.

Budėjimo režimas nėra taupymo garantija

Kai kuriuose buitinių prietaisų tipuose, pavyzdžiui, kompiuteriuose, televizoriuose, stereo aparatuose, yra numatytas „budėjimo" režimas. Tačiau tai nereiškia, kad technologija nustoja veikti. Jis vis dar veikia, nenustodamas vartoti elektros, tačiau mažiau intensyviu režimu.

Jei tai praktikuojama dienas, savaites, mėnesius, tai apie kokį taupymą šiuo atveju galime kalbėti? Visiška garantija, kad jūsų įranga nevartos elektros, yra tik ištrauktas kištukas iš lizdo.

Laidų keitimas

Seni elektros laidai gali sukelti didelių elektros energijos nuostolių. Todėl jo pakeitimas laikui bėgant ne tik pasiteisins, bet ir žymiai sutaupys elektros sąskaitas.

Seni laidai, padengti oksido plėvele ir paveikti elektrocheminės korozijos, „sukimo", atsipalaidavę ir oksiduoti kontaktai lizduose ir lempų laikikliuose – visa tai padidina laidų varžą ir sukelia nereikalingus elektros nuostolius.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į naudojamus ilginamuosius laidus, trišakius, apsaugas nuo viršįtampių ir kitus elektros prietaisus. Gerai patikrinkite jų būklę ir, jei įmanoma, sumažinkite jų skaičių.

Šviesios sienos, švarūs langai, žaliuzės vietoj užuolaidų

Kritiškai žiūrėkite į patalpų savo namuose vertinimą. Ar jie pakankamai lengvi? Atkreipkite dėmesį į tai, kaip švarūs jūsų langai ir ar nėra kliūčių dienos šviesai – užuolaidos ir užuolaidos, kurios tamsina kambarį. Gali tekti ką nors pakeisti.

Geras būdas taupyti elektrą – kuo daugiau gyvenamąją erdvę užpildyti dienos šviesa. Labiausiai prie to prisideda šviesūs paviršiai, įskaitant sienas, lubas, baldus, taip pat krištolo skaidrumo langus ir elegantiškas žaliuzes, o ne pilkas užuolaidas.

Taigi galėsite pailginti šviesųjį paros laiką ir nereikės daug energijos naudojančių šviesos šaltinių, reguliuodami jų galią ar kiekį. Ir tai yra didelis energijos taupymas.

Patalpų šilumos izoliacija

Ruduo, žiema, pavasaris yra brangiausi sezonai energijos suvartojimo požiūriu. Centralizuotas šildymas ne visada gali pateisinti mūsų lūkesčius, todėl tenka naudotis šildymo prietaisais ir, nenoriai, mokėti už jų „įžūlumą", tuo tarpu stebint, kaip žvaliai ir linksmai sukasi skaitiklio ratas.

Apie kokią šilumą, o dar daugiau santaupų, reikia svajoti, jei pro langų plyšius gali kišti pirštą? Tai, žinoma, yra pokštas, ir aš norėčiau tikėtis, kad ne viskas taip apleista. Tačiau bet kuriuo atveju, jei rimtai žiūrite į elektros taupymo problemą, būsto šilumos izoliacijos klausimas turi būti išspręstas.

Izoliacija yra didelis dalykas! Hermetiškai sandarūs langai su daugiasluoksniais stiklo paketais ir kokybiška izoliacija, saugančia patalpas nuo išorinio šalčio, Jūsų namo kambarius pavers šiltais, jaukiais ir energiškai efektyviais. O svarbiausia – nebebijosite mokėti už elektrą.