Kaip sutaupyti elektros energijos

Mūsų butuose yra daug buitinės technikos, kuri priklauso nuo tinklo. Tai paprasti virduliai, mikrobangų krosnelės, televizoriai, oro kondicionieriai ir pan. Visi šie daiktai yra skirti palengvinti mūsų darbą, o už gaunamą naudą, žinoma, turime sumokėti. Tokiu atveju tenka mokėti už didžiulį elektros sunaudojimą, kuris kartais gana stipriai atsitrenkia į kišenę.

kištukas simbolizuoja energijos taupymą

Šiais laikais yra daugybė naudingų rekomendacijų, kurios padeda taupyti elektros energiją. Visi jie nėra sunkūs, tačiau norint pasiekti gerą rezultatą, prireiks laiko. Be to, elektros energijos vartojimo mažinimas, be biudžeto taupymo, turi teigiamą poveikį:

 • kenksmingų išmetimų į aplinką kiekio mažinimas;
 • valstybės ūkio energijos intensyvumo mažinimas;
 • padidina praktiškumą kambaryje;
 • energijos taupymas ateities kartoms.

Įrodytas būdas taupyti energiją bute

 1. Jei naudojate buitinę įrangą, turite laikytis instrukcijų. Pavyzdžiui, jei šaldytuvas bus pastatytas šalia viryklės ar šildymo prietaisų, energijos sąnaudos padidės kelis kartus, nes prietaisas turės sunkiai dirbti, kad išlaikytų norimą temperatūrą. Tą patį galima pasakyti ir apie tas akimirkas, kai į šaldytuvą dedi karštą maistą. Be to, nepamirškite apie atitirpinimą, nes dėl šerkšno susidarymo ant šaldiklio sienelių elektros suvartojimas padidėja 15-20%.
 2. Jei išeisite, išjunkite šviesą. Ši taisyklė yra lengviausia ir paprasčiausia norint taupyti energiją. Jei nuolat pamirštate tai padaryti, tereikia parašyti priminimo raštelį ir pakabinti jį prie lauko durų. Ši rekomendacija laikoma veiksmingiausia.
 3. Nuvalykite visas lemputes. Prieš galvodami apie tai, kaip sutaupyti elektros energijos, mažai kas prisimena, kad reikia nuvalyti lemputes nuo dulkių. Dulkės gali „suvalgyti" iki 20 % šviesos, sklindančios iš lemputės. Todėl neskubėkite bėgioti naujo ir leisti pinigų. Be to, nepamirškite apie visus atspalvius.
 4. Atlikti kosmetinį remontą. Mažas kosmetinis remontas taip pat padės sutaupyti energijos. Norėdami tai padaryti, jums tiesiog reikia klijuoti šviesius tapetus ir padaryti lubas baltas. Šviesios sienos padės grąžinti iki 80% visos šviesos. Kuo tamsesni tapetai patalpoje, tuo mažesnis šviesos srautas, pavyzdžiui, juoda spalva gali suteikti tik 9% šviesos.
 5. Būtina izoliuoti kambarį. Be visų aukščiau išvardintų galimybių, galite sutaupyti energijos naudodami įprastas izoliacijos priemones. Pirmiausia apšiltiname langus užsandarinant visus plyšius, arba keičiame medinius stiklo paketus į plastikinius. Pro nesureguliuotus langus gali išeiti iki 50 % šilumos. Taip pat ant langų galite pakabinti šiltas ir storas užuolaidas. Ir dar – rekomenduojama apšiltinti lauko duris ir lodžiją, taip pat grindis.
 6. Pirkite buitinę techniką, priklausančią "A" kategorijai. Energiją taupantys buitiniai prietaisai sunaudoja daug daugiau energijos nei kiti. Skirtumas gali siekti iki 50%. Be to, yra A+ ir A++ klasės įrenginių.
 7. Rekomenduojama pakeisti senus laidus. Kartais padidėjęs elektros suvartojimas atsiranda dėl elektros laidų susidėvėjimo. Tokiu atveju visiškai pakanka jį pakeisti, todėl gausite galimybę sutaupyti.
 8. Nereikia elektros prietaisų palikti „budėjimo" režimu. Kompiuteriai, televizoriai labai aktyviai naudojami tik kelias valandas per dieną. Likusį laiką jie veikia budėjimo režimu ir sugeria elektros energiją. Dažnai žmonės galvoja, kad išjungus įrenginį pagrindiniu mygtuku nebenaudojama elektros. Tačiau iš tikrųjų taip nėra, o efektyvesnė galimybė yra visiškai išjungti įrenginį iš tinklo.
 9. Naudokite šilumą atspindinčius ekranus. Gana daug elektros energijos sugeria šildymo prietaisai, kurie naudojami rudens-žiemos sezonu. Sumažinti jų naudojimą padės specialūs šilumą atspindintys ekranai iš penofolio ir folijos, dedami už baterijų. Ši parinktis padės padidinti kambario temperatūrą 2-3 laipsniais.
 10. lempos ir energijos taupymas
 11. Naudokite energiją taupančias lempas. Vienas iš būdų taupyti šviesą – tiesiog pakeisti kaitrines lemputes energiją taupančiomis. Ir, nors tokių lempų kaina didesnė nei įprastai, jos tarnaus kur kas ilgiau. Dėl to, kad tokios lempos visiškai neįkaista, sunaudojama energija apšvietimui. Vidutinis eksploatavimo laikotarpis yra treji metai, o naudojant trijų asmenų šeimą per metus sutaupoma nemažai.

Internete vis dažniau reklamuojami prietaisai, padedantys taupyti elektros energiją. Transformatoriai, automatiškai arba nuotoliniu būdu veikiantys jungikliai ir kt. padėti sutaupyti energijos daugiau nei 10 kartų. Jų veiksmingumas slypi galimybe užprogramuoti užtemimą tam tikram laikotarpiui.

Tradiciškai laikmatis turi specialias ribas nuo 10 sekundžių iki 10 minučių. Be to, tokiuose įrenginiuose yra mikrofonai, o jų įtraukimas atliekamas bet kokiu konkrečiu garsu.

Galima įrengti prieblandos jungiklius, kurie reaguoja į užgesus tamsai. Šiais laikais elektros energijos taupymas nėra sunkus uždavinys ir priklauso tik nuo kiekvieno žmogaus noro. Be minėtų metodų, be jokios abejonės, yra ir kitų būdų, kaip sutaupyti elektros energijos bute.